Dołączajcie do #PaczkaDlaSeniora!
Wystartowała 7. edycja międzypokoleniowego projektu
Z wielką radością ogłaszamy, że po raz kolejny ruszamy z działaniami na rzecz Seniorów!
Jesteśmy ogromnie dumni, bo 4 lata naszej akcji w liczbach wyglądają tak <kliknij w obrazek, aby powiększyć>:
Z projektu #PaczkaDlaSeniora jesteśmy dumni również dlatego, że jego społeczna moc włączania jest podwójna! Kiedy dzieci wychowujące się w domach dziecka (podopieczni FDI!) zabierają się za rozwiązywanie problemów świata – powstają rzeczy piękne i mądre. Tak jak ten projekt!
Zainteresowanych szczegółami projektu – zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.
Z czym zmagają się seniorzy w Polsce?
Problemy materialne to jedno z wyzwań starzejącego się społeczeństwa. Drugim, równie istotnym, jest wyizolowanie społeczne osób ze starszej grupy wiekowej, które bardzo negatywnie wpływa na ich ogólną kondycję:
– 30% osób starszych deklaruje, że nie ma wsparcia,
– 65,65% seniorów z młodszej grupy deklaruje niekorzystanie z pomocy i radzenie sobie samodzielnie, ale po wyłonieniu z tej grupy osób powyżej 80. roku życia okazuje się, że wyzwania, z jakimi najczęściej się mierzą to: problemy zdrowotne (55%), utrata bliskich (46%), samotność/izolacja (17%), utrata samodzielności (13%) oraz poczucie bycia niepotrzebnym (10%). Jeśli senior_ka nie należy do grupy 46%, których dotyczy ich utrata bliskich – najczęściej to ich prosi o pomoc, ale na udzielanie pomocy seniorom mają oni coraz mniej czasu. Wyzwaniem dla seniorów jest także obawa, że prośba o pomoc spotka się z odmową. Nie chcą sprawiać kłopotu, nie chcą czuć odrzucenia – wolą wybrać izolację.
Inne badanie, przeprowadzone przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej w czasie pandemii pokazuje, że brak dotychczasowych kontaktów społecznych potęgował poczucie osamotnienia, prowadził do apatii, a nawet stanów depresyjnych. Aby temu zaradzić po raz kolejny korzystamy z know-how naszych podopiecznych i aktywizujemy naszą młodzież, wolontariuszy z firm i instytucje opiekuńcze (m.in. Ośrodki Pomocy Społecznej) do zaangażowania się w działania na rzecz wsparcia seniorów. Dzieci i młodzież angażujące się w projekt uczą się wrażliwości na potrzeby starszych ludzi i otwierania się na emocje drugiego człowieka. Same także mają niezaspokojoną potrzebę kontaktu, opowiedzenia swoich historii. Odwiedzając domy obcych, często samotnych ludzi – zyskują szansę na zetknięcie ze szczerymi emocjami, czasem też łzami wzruszenia starszych osób.
Dlaczego warto dołączyć do #PaczkaDlaSeniora?
O wartościach projektu dla jego uczestników i beneficjentów moglibyśmy opowiadać długo, bo mimo, że projekt trwa już od 4 lat – nadal tak samo nas “rusza”. Ale zamiast opowiadać – zapraszamy Was do wzięcia udziału w tej akcji. Zapewniamy:
– doborowe towarzystwo,
– wsparcie na każdym etapie działań,
– unikalne doświadczenia,
– satysfakcję ze zrealizowania czegoś ważnego,
– możliwość nawiązania sąsiedzkich / bliższych relacji z drugim człowiekiem.
Nie pozwólmy na to, aby seniorzy zostali sami ze swoimi problemami! Wierzymy, że dzięki akcji #PaczkaDlaSeniora:
– wokół potrzebujących wsparcia seniorów – do których docieramy dzięki relacjom z Ośrodkami Pomocy Społecznej – stworzą się prawdziwe paczki ludzi, do których będą mogli się zwrócić w razie potrzeby,
– często pozbawieni nadziei seniorzy uwierzą, że wsparcie jest możliwe i dzięki temu nie będą się czuć tak bardzo samotni.
O unikalności projektu #PaczkaDlaSeniora decyduje właśnie międzypokoleniowość, dlatego informacja o akcji powinna zainteresować nauczycieli i rodziców, którzy chcą zbudować u swoich podopiecznych altruistyczne, społeczne postawy wrażliwości na potrzeby innych.
Sukcesy poprzednich edycji tylko napędzają nas do jeszcze intensywniejszego działania na rzecz społecznej zmiany, zwłaszcza, kiedy chodzi o osoby szczególnie wrażliwe.
Sytuacja seniorów w Polsce
Badania donoszą, że na kondycję seniorów ogromny wpływ ma ich izolacja społeczna, która powoduje stany depresyjne, apatię i brak wiary w możliwość otrzymania wsparcia, kiedy będzie potrzebne. Tymczasem, w GUS, już co 5 mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat! Według wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego w ciągu 10 lat w Polsce przybyło 2 miliony seniorów. Raport “Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce” pokazuje, że ich sytuacja w naszym kraju nie przedstawia się w jasnych barwach. Polska jest 76. w rankingu ponad 90 krajów odpowiednich dla osób starszych.
Jak dołączyć do akcji?
Pamiętajcie o tym, że wszyscy będziemy Seniorami. Dzieląc się tą myślą ze znajomymi i bliskimi osobami – zapraszajcie je do dołączenia do naszego projektu. Pomogą Wam w tym:
– lista produktów, które zbieramy w siedzibie Fundacji przy ul. Szczęśliwickiej 51 w Warszawie (możecie ją udostępnić / łatwo wydrukować) <Link do listy>,
– informacja o tym, że produkty zbieramy do 10 czerwca, potem będziemy potrzebowali wsparcia w ich pakowaniu i dystrybuowaniu do osób potrzebujących (chętni mogą zgłaszać się mailowo pod adres: biuro@fdi.org.pl do 10 czerwca),
– łatwy mechanizm przekazywania wsparcia.
Dzielcie się czasem i energią, a jeśli sami nie możecie – udostępnijcie swoich mediach społecznościowych zaproszenie do wsparcia #PaczkaDlaSeniora.
Wierzymy, że z Waszą pomocą uda nam się przenieść góry (przynajmniej – góry paczek!)