#PaczkaDlaSeniora vol. 8. Święta już dostarczono!

#PaczkaDlaSeniora vol. 8. Święta już dostarczono!

8. edycja akcji #PaczkaDlaSeniora dobiega końca. Choć na palecie emocji pojawia się satysfakcja z pobitych rekordów i sprawnej organizacji, to najważniejsze pozostają oczywiście relacje. Rękoma wolontariuszy przekazaliśmy 450 paczek z artykułami codziennego użytku – i wierzymy, że pomogą seniorom w przygotowaniach do Świąt.

#PaczkaDlaSeniora to perła w koronie działań dobroczynnych, bo więzami wsparcia łączy dwie grupy wrażliwe społecznie: osoby starsze i wychowanków_ki zinstytucjonalizowanej pieczy zastępczej. W Fundacji Dobrych Inicjatyw staramy się dobrze zdefiniować oba te obszary społeczne, ale w przypadku świątecznej akcji najważniejsza jest po prostu znajomość beneficjentów – każdego z osobna. Dzięki temu wiemy, jak wiele mogą dać sobie wzajemnie, uczestnicząc w bezcennej wymianie emocji, doświadczenia, wrażliwości i nadziei.

Świąteczna akcja dla seniorów ma jednak także swój szczegółowo policzalny rewers; materialny fundament, na którym budowane są relacje. To m.in. wartość paczki z artykułami codziennego użytku (w tym spożywczymi), która w tym roku osiągnęła poziom 211,67 zł (czyli w sumie prawie 100 tys. zł dla wszystkich darów przekazanych w ramach akcji).

Cel jest jeden, sektory są trzy

Trochę jak w piłce nożnej według filozofii Kazimierza Górskiego, nieskomplikowane zasady stwarzają pozory łatwej realizacji. Tymczasem #PaczkaDlaSeniora wymaga ponad 400h poświęconych na samą koordynację wolontariatu, do czego dochodzi jeszcze przecież czas i praca poświęcone na pakowanie. A wcześniej także niezliczone wysiłki, by zbudować sieć relacji umożliwiającą sprawną finalizację akcji. 

Wygląda na to, że w rzeczywistości #PaczkaDlaSeniora to jednak aż kilkanaście etatów  (roboczogodzin) realizowane przez nieduży zespół po to, by 3 sektory grały do jednej bramki i odniosły zwycięstwo. Na flance mamy tu sektor instytucji publicznych, który dostarcza wiedzę i rozpoznaje potrzeby; reprezentowany przede wszystkim przez lokalne Ośrodki Pomocy Społecznej z relacjami z FDI. Za to na pomocy rozgrywa biznes. W tym roku w akcję zaangażowało się 12 firm: Orbis S.A., Colgate, Wedel, Societe Generale, Linklaters, Lenovo, Bielenda, Dr Irena Eris, Dr Gerard, Many Mornings, Fundacja Serduszko Dla Dzieci i DSV Road Sp. z o.o.  Wymienione podmioty przekazały darowizny, a niektóre z nich zaangażowały także mechanizm wolontariatu pracowniczego.

No i wreszcie bramkostrzelna Fundacja wraz ze skupioną wokół siebie społecznością wolontariuszy. Najważniejsi są ludzie – to nie ulega wątpliwości. Dlatego jesteśmy tak szczęśliwi, że w dystrybucji 454 paczek do seniorów pomagali wolontariusze z 6 placówek opiekuńczo-wychowacznych. A także wszyscy ludzie dobrych serc zorganizowani w ramach wolontariatu pracowniczego. Dzięki nim realizowany projekt buduje małe społeczne ekosystemy wokół naszych beneficjentów.

Pieniądze vs. więzi społeczne

I gdy zastanawiamy się, jaki budulec przede wszystkim tworzy strukturę akcji #PaczkaDlaSeniora – pieniądze czy relacje – zawsze dochodzimy do wniosku, że bez jednego niemożliwe jest drugie. Dlatego doceniamy wsparcie od darczyńców indywidualnych i firm, spośród których hojnością wykazały się m.in. Hotele Warszawskie (Ibis Familie, Sofitel, Novotel, Mercure), przekazując 22 tys. zł (uzyskawszy tytuł Partnera Głównego). Dzięki temu mogliśmy zorganizować niezwykłe spotkania, polegające na wspólnym pakowaniu paczek. W tym roku padł rekord w ilości takich zebrań wolontariackich – mieliśmy więc jeszcze więcej możliwości, by rozmawiać (i planować kolejne edycje). 

Do tej pory odbyło się już 8 edycji akcji #PaczkaDlaSeniora. Łącznie wspólnie zorganizowaliśmy wsparcie dla osób starszych o wartości 423 435,45 zł. Z roku na rok skala jest coraz większa. Na czym korzysta także Fundacja Dobrych Inicjatyw, bo na takim poczuciu dumy z pracy (swojej i wolontariuszy) można budować energię do działania przez cały rok!

 
Finał na medal! Akcja mikołajkowa dla dzieci z domów dziecka

Finał na medal! Akcja mikołajkowa dla dzieci z domów dziecka

Szukasz akcji społecznej, do której możesz włączyć swoich pracowników, angażując ich na rzecz wspierania innych? Włącz się do corocznej akcji Fundacji Dobrych Inicjatyw #ChoinkaDobrychSerc! Wesprzyj z nami podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych!
read more
 
PDS_Post_czy_wiesz_ze_FB

Ruszamy z 8. edycją Paczka dla Seniora

Nie ma na co czekać!

Ruszamy z kolejna edycją projektu #PaczkaDlaSeniora

 

W czerwcu przywoływaliśmy alarmujące dane o sytuacji polskich seniorów. Minęły 3 miesiące i mamy powody, by martwić się o nich jeszcze bardziej! Kiedy inflacja rozgościła się nad Wisłą

read more
 
743 wyprawki szkolne w 6. edycji akcji #NaDobryPoczątek

743 wyprawki szkolne w 6. edycji akcji #NaDobryPoczątek

#NaDobryPoczątek października – raportujemy, że od sierpnia do końca września wywołaliśmy więcej niż 700 uczniowskich uśmiechów dzięki wyprawkom szkolnym. Łącznie udało nam się zorganizować 743 wyprawki, które trafiły do naszych podopiecznych z placówek opiekuńczo-wychowawczych i do 300 uczniów z Ukrainy, do których dotarliśmy dzięki współpracującego z nami Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy.

CZAS TRWANIA AKCJI

Przez ponad miesiąc przekazywaliśmy plecaki wypełnione akcesoriami szkolnymi kolejnym grupom naszych beneficjentów. Zaczęliśmy już 29 lipca od grupy 41 dzieci z Ukrainy, przebywających na obozie harcerskim w Ocyplu, dzięki gościnności Szczepu 295 WDHiZ im. Szarych Szeregów. 

Szczep 295 WDHiZ im. Szarych Szeregów z Warszawy i 41 młodych ludzi z Ukrainy zaproszonych przez harcerzy na obóz wakacyjny

PARTNERZY AKCJI

Wszystkie plecaki z pełnym wyposażeniem przygotowaliśmy dzięki zbiórkom finansowym i rzeczowym prowadzonym w gronie zaprzyjaźnionych:
społecznie odpowiedzialnych sklepów z artykułami szkolnymi (LISTA z posta)
– parafii (Parafia Bogurodzicy Maryi na warszawskich Jelonkach i Ksiądz Łukasz Szlak),
– partnerskich firm, z którym współpracuje nasza Fundacja. Dziękujemy naszym biznesowym partnerom za energię włożoną w ten projekt – MoneyGram, Grupa Asbud, Nest Bank, LOTTE Wedel, Lenovo, Colgate-Palmolive, Linklaters, ITCARD, Jacobs, Société Générale. 

CZY WIECIE, ŻE…

Przy jednoczesnym realizowaniu bieżących obowiązków nasza – licząca 3 pracowników – Fundacja pakowałaby wyprawki ponad 2 tygodnie?

W CZYM POMOGLI NAM WOLONTARIUSZE?

W każdej z partnerskich firm pracuje osoba, której chęć pomagania powoduje, że nasza współpraca coraz bardziej się rozwija. Jeden sympatyczny społecznik o wielkim sercu zaraża kolejnych pracowników firmy, a pewnego dnia – wreszcie wszyscy spotykamy się, aby zakasać rękawy i razem zrobić coś ważnego.

We wszystkich wymienionych firmach przygotowane zostały zbiórki akcesoriów szkolnych, przez które nasze niewielkie biuro znów zamieniło się w magazyn. Tym razem w uporaniu się z biurem pełnym niezbędników szkolnych pomogli nam:

 1. WOLONTARIUSZE Z ASBUD GROUP

  🙋‍♂️🙋🏽🙋🙋🏻‍♀️ wolontariusze z Asbud Group – włącznie z prezesem Raiedem Tanousem

2. WOLONTARIUSZE Z MONEYGRAM

🙋‍♂️🙋🏽🙋🙋🏻‍♀️ wolontariusze z MoneyGram, którzy nie tylko pomogli nam spakować wyprawki, ale też pojechali z nami do placówek opiekuńczo-wychowawczych w Stoczku Łukowskim i Łukowie, aby osobiście poznać dzieci i młodzież. 

Wkrótce kolejna #EDupodróż do tej firmy, dzięki której nasi podopieczni zyskają nowe kompetencje, a wolontariusze z MoneyGram podzielą się swoimi umiejętnościami, aby zadbać o zwiększenie szans naszych podopiecznych na rynku pracy i pokazanie im, w jakim kierunku można się rozwijać, aby znaleźć dużych firmach.

Każde spotkanie z międzynarodowymi grupami wolontariuszy to także ważna lekcja o tym, jak ważna jest nauka języków obcych. Nasi podopieczni wyjeżdżają na obozy wakacyjne, ale zwykle są to polskie lokalizacje. My chcemy pokazać im, że świat stoi przed nimi otworem i zachęcamy do korzystania ze spotkań z przedstawicielami świata biznesu, którzy – widząc talenty tkwiące w wielu uczestnikach projektu #EDUpodróże, służą im prywatnymi radami i  podpowiadają, w czym mogą czuć się dobrze w przyszłości, jak Piotrkowi i Angelice.

#NADOBRYPOCZĄTEK W LICZBACH

Zobaczcie, ile rąk pomagało nam w przygotowaniu tegorocznej edycji projektu wyprawkowego! Oprócz ponad 743 uśmiechów dzieci z Polski i Ukrainy, które otrzymały wyprawki – powinniśmy dodać wszystkie uśmiechy wolontariuszy i osób, bez których nie udałoby nam się działać na taką skalę – uśmiechy byłyby wtedy liczone w tysiącach! W końcu nazywamy się Fundacja Dobrych Inicjatyw! :)

 
Kto dołączył do akcji organizowania wyprawek szkolnych FDI #NaDobryPoczątek?

Kto dołączył do akcji organizowania wyprawek szkolnych FDI #NaDobryPoczątek?

Najfajniejsze sklepy w Warszawie i okolicach! Po czym poznać najfajniejszy sklep? Po sercu właściciela! Sprawdźcie kto został partnerem naszej akcji organizowania wyprawek szkolnych #NaDobryPoczątek. Dzielce się namiarami na sklepy zaangażowane społecznie ze znajomymi!

Lista sklepów:

 • Sklep PAPIERNIK  – Warszawa, Ursynów – Al. Komisji Edukacji Narodowej 22,
 • Sklep KAJET:
  • Warszawa-Wesoła, ul. 1 Praskiego Pułku 13 A (link do fanpage’a sklepu w Wesołej)
  • Józefów, ul. Piłsudskiego 38a (link do fanpage’a sklepu w Józefowie)
 • Sklep BELFER  – Warszawa, Śródmieście – ul. Polna 10/14,
 • Sklep SKRZAT  – Warszawa, Praga Południe: al. J. Waszyngtona 22,
 • Sklep TULANDIA:
  • Warszawa, Praga Południe: ul. Bora Komorowskiego 37,
  • Warszawa, Bemowo: ul. Ciołka 15,
 • Sklep PANI KREDKA – Warszawa, Bródno, ul. Św. Wincentego 25,
 • Sklep ARTYKUŁY PLASTYCZNE LEGIONOWO – Legionowo, ul. Jagiellońska 9d, pawilon 8,
 • Sklep ZENIT S.C. – Warszawa, Mokotów, ul. Puławska 50,
 • Sklep DABCIO – Warszawa Mokotów, ul. Bluszczańska 76/lok 5.

🗺️ Mapa dojazdu

Jak wesprzeć akcję, który znajdziecie w sklepach z powyższej listy? Przeczytaj treść plakatu!

🖼️ Plakat

 
Wyprawki szkolne #NaDobryPoczątek – edycja polsko-ukraińska 2022!
 
#FDIAid – Pomoc długofalowa dla Ukrainy

#FDIAid – Pomoc długofalowa dla Ukrainy

Od ponad 5 miesięcy wielu mieszkańców Ukrainy stało się mieszkańcami Polski. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy są teraz naszymi sąsiadami z mieszkania/bloku obok. Przywitała ich gościnność i otwarte serca. Nie wiedzą, ile czasu jeszcze tu spędzą – wielu z nich być może zostanie tu na zawsze. Zbiórka na pomoc Ukrainie #FDIaid trwa. Aby ułatwić naszym ukraińskim braciom i siostrom codzienne funkcjonowanie w obcym kraju, wkroczyliśmy w nowy etap pomagania: mniej reaktywny, bardziej strategiczny. 

 

Wsparcie długofalowe uchodźców z Ukrainy

W sytuacji kryzysu humanitarnego pomoc nie ma ram “od-do”, dlatego dysponując środkami zgromadzonymi w ramach publicznych zbiórek i ze środków pochodzących od partnerskich firm, zapewniamy wsparcie nie tylko grupie, dla której stworzyliśmy Fundację, czyli dzieciom i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Pomagamy wszystkim ludziom, którzy przekraczając granicę ukraińsko-polską całe życie mieli spakowane do jednego plecaka.

 

Obszary, w których udzielamy wsparcia uchodźcom z Ukrainy przebywającym w Polsce

Chcemy wyposażyć Ukrainki i Ukraińców w narzędzia potrzebne przy dłuższej obecności poza granicami ich państwa. Oznacza to podejmowanie przez nas dalszych działań o charakterze edukacyjno-informacyjnym, w kluczowych obszarach pozwalających żyć i utrzymywać się w Polsce. te obszary to:

 

Jak dotąd, zapewniliśmy wsparcie niemal 1100 uczniom, przekazując im 550 urządzeń elektronicznych (telefony, PC, tablety) na potrzeby zdalnego nauczania, umożliwiając uczniom odbywanie zajęć z nauczycielami z Ukrainy oraz lekcji języka polskiego online. W sierpniu i wrześniu wesprzemy ponad 300 uczniów z Ukrainy, wyposażając ich w wyprawki szkolne #NaDobryPoczątek.

 

 

Jednocześnie przekazane dzieciom sprzęty pomagają rodzicom w świadczeniu pracy zdalnej (jeśli rodziny miały nawet ze sobą laptop, to jeden, który nie mógł spełnić potrzeb wszystkich członków rodziny w świecie zdalnej pracy i nauki. Współpracując z innymi organizacjami pozarządowymi działającymi poza Warszawą, sfinansowaliśmy także lekcje języka polskiego dla 50 osób dorosłych.

 

 

Sfinansowaliśmy kolonie i letnie obozy dla ponad 50 dzieci i młodzieży zorganizowane przez zaprzyjaźnione organizacje pozarządowe. Wiemy, że odpoczynek i złapanie dystansu do wydarzeń w Ukrainie chociaż na chwile są dla młodych ludzi z Ukrainy bezcenne (tak jak chwila odpoczynku od łączenia ról opiekuńczych i zawodowych dla ich rodziców). #FDIaid #RaportujemyFDIaid

 

 

Jak możesz pomóc?

Aby dalsze działania były możliwe:

🔗Wesprzyj zbiórkę na dalszą pomoc w ramach programu humanitarnego #FDIaid:
🇵🇱 https://www.fdi.org.pl/zbiorkadlaukrainy/
🇬🇧 https://www.fdi.org.pl/aid-for-ukraine/ (dla osób anglojęzycznych) 🇺🇸,

👉Udostępnij informację o naszej zbiórce w swoim feedzie w mediach społecznościowych:

👀 Śledź nasze działania – znajdziesz nas na FB, IG, LI,

⚠️ Uwrażliwiaj też wszystkich – tak jak my uwrażliwiamy naszych partnerów i wolontariuszy – aby używać, zatwierdzonego przez Radę Języka Polskiego sformułowania „w Ukrainie” oraz „do Ukrainy”. Także w warstwie językowej pomagamy budować podmiotowość państwa ukraińskiego.

 

 

 
#RaportujemyFDIaid – dowiedz się więcej o akcji wsparcia Ukrainy #FDIaid
 
#PaczkadlaSeniora – co przyniosła nam 7. edycja

#PaczkadlaSeniora – co przyniosła nam 7. edycja

Oprócz morza emocji i oceanu pozytywnych wrażeń ze strony seniorów i wolontariuszy kolejna edycja naszego projektu przyniosła nam wiedzę o tym, jak mają się seniorzy – po fali samotności spowodowanej pandemią i w czasie, kiedy ceny z dnia na dzień rosną. Widmo konieczności samodzielnego radzenia sobie i starań o

read more