Bezpieczne Ferie

Bezpieczne Ferie

Bezpieczne ferie to szczęśliwe ferie, dlatego wysyłając dzieci na zorganizowane wyjazdy – nie zapomnijcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Poniżej przygotowaliśmy dla Was krótką ściągawkę : )

  1. Sprawdź wiarygodność organizatora. Organizatorzy wyjazdów dla dzieci i młodzieży mają obowiązek zgłosić kolonie/obóz do kuratorium oświaty, które publikuje informacje na specjalnie przygotowanej stronie: HTTPS://WYPOCZYNEK.MEN.GOV.PL/  Poproś organizatora o podanie nr zgłoszenia turnusu do kuratorium – w ten sposób najszybciej znajdziesz wszystkie informacje o zgłoszonym obozie. Jeśli nie posiadasz nr zgłoszenia, to podaj na stronie www nazwę organizatora oraz miejsce i datę wypoczynku.
  2. Sprawdź Biuro Podróży. Jeśli wyjazd organizowany jest przez biuro podróży, to sprawdź również czy jest on wpisany w ogólnopolski rejestr działalności regulowanej na stronie: WWW.TURYSTYKA.GOV.PL 
  3. Kontrola autobusu. Organizator turnusu powinien skontaktować się Komendą Policji, celem zgłoszenia pojazdu do kontroli. Organizator otrzyma protokół pokontrolny autobusu – możesz poprosić o jego. Dodatkowo zostanie sprawdzona trzeźwość kierowcy.
  4. Wyjazd za granicę. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalnie dedykowany serwis Odyseusz dla osób wyjeżdżających za granicę – w szczególności w miejsce o podwyższonym ryzyku. Zgłaszając taki wyjazd na HTTPS://ODYSEUSZ.MSZ.GOV.PL, pracownicy konsulatu będą mogli się z Tobą skontaktować i udzielić wsparcia w sytuacji zagrożenia.
  5. Numery alarmowe: Nie zapomnijcie wpisać w telefonach nr alarmowych również do TOPR, GOPR, czy konsulatów.

Jeśli wiecie, że przez dłuższy czas nie będziecie mieć możliwości podładowania baterii telefonów lub miejsca, które zamierzacie odwiedzić będą bardzo zatłoczone – warto wyposażyć się w powerbank, dzięki któremu będziecie mogli szybko doładować baterie w telefonie.

Bezpiecznego i udanego wypoczynku!

comment closed