Nasza Historia

Nasza Historia

Historia Fundacji Dobrych Inicjatyw (FDI) zaczęła się nad Morzem Czarnym – w dalekiej Gruzji w 2009 r. podczas realizacji projektu społecznego w ramach wolontariatu europejskiego (EVS). To wtedy pojawiła się pierwsza myśl o założeniu organizacji pozarządowej. Po powrocie do Polski wraz z innymi wolontariuszami zaczęliśmy myśleć nad założeniem organizacji. Doświadczenia zebrane podczas wolontariatu i długie rozmowy o tym jak skutecznie realizować projekty na rzecz młodzieży, rozpoczęły długi, bo 5-letni okres przygotowań do powołania własnej organizacji. Cały czas towarzyszyły nam obawy, że nie poradzimy sobie z całą tą biurokracją, opracowaniem statutu, finansami i wieloma innymi rzeczami, na których wtedy się nie znaliśmy.

Czas po powrocie do Polski wykorzystaliśmy więc na zebranie doświadczeń pracy w organizacjach pozarządowych w Polsce i zagranicą. Trwało to aż 5 lat. Uczyliśmy się, jak funkcjonuje trzeci sektor, jak skutecznie odpowiadać na wyzwania społeczne i w jaki sposób budować silną organizację charytatywną. Na początku 2014 r. powołaliśmy Fundację Dobrych Inicjatyw. To był dla nas ważny moment, a dla fundacji kluczowy, pierwszy rok działania. Wymyśliliśmy sobie, że FDI będzie przestrzenią dla fajnych ludzi i miejscem realizacji projektów społecznych na rzecz dzieci i młodzieży. To czas, kiedy nawiązaliśmy wiele cennych przyjaźni i spotkaliśmy wiele osób, które stale nam dopingują i motywują do działań.

I tak oto ruszyliśmy w świat szeroki realizując dobre inicjatywy w Polsce i w innych krajach. Ale chyba jeszcze nie do końca wtedy wierzyliśmy, że projekt pod nazwą „Fundacja Dobrych Inicjatyw” może się udać. Gdy FDI kończyła pierwszy roczek, my cały czas pracowaliśmy w innych organizacjach pozarządowych, poświęcając czas na rozwój fundacji po godzinach pracy i w weekendy.

Końcem 2016 r. zdecydowaliśmy o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju organizacji. Nakreśliliśmy bardzo konkretny obszar działań – wsparcie dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo – wychowawczych (domy dziecka). Postawiliśmy przed sobą cele i opracowaliśmy plan ich realizacji. Do 2030 r. chcemy, aby każde dziecko znajdujące się w placówce opiekuńczo – wychowawczej w Polsce, miało dostęp do najlepszego programu edukacyjnego, jaki istnieje w Europie.

Musimy zmienić statystyki, które dziś pokazują, że 50% wychowanków domów dziecka wraca do patologicznego środowiska, a 30% rejestruje się jako osoba bezrobotna. Za tymi statystykami stoją historie młodych i fantastycznych osób, które mają za sobą trudne doświadczenia dzieciństwa. Wiele z nich nie mogło liczyć na swoich rodziców, zawiedli się również na nas – jako społeczeństwie i państwie, które przez ostatnie 30 lat spychało temat dzieci z domów dziecka za rogatki miast i miasteczek.

Zrozumieliśmy też, że aby osiągnąć nasz cel, trzeba zmienić wiele rzeczy w naszej organizacji i postawić wszystko na jedną kartę. To wtedy Bartek rozpoczął roczny kurs dla managerów organizacji pozarządowych. Doświadczenia zebrane od 15 liderów organizacji pozarządowych w Polsce, pozwoliły nam uwierzyć, że jeśli im się udało, to i nam się uda. Od 2018 r. jesteśmy w prestiżowym programie wsparcia merytorycznego dla organizacji o największym potencjale wzrostu. Jeśli inni uwierzyli w nas, nie pozostaje nam nic innego, jak krok po kroku osiągać kolejne cele.

Od 2017 r. rozwijamy się bardzo dynamicznie, opracowując kolejne programy i narzędzia pracy z młodzieżą w ramach zainicjowanej Akademii Dobrych Inicjatyw. Stawiamy na skuteczność, dlatego chcemy aby wychowankowie zbierali jak najwięcej pozytywnych doświadczeń podczas naszych warsztatów, uczyli się wyznaczać cele, tworzyć budżety, harmonogramy, realizować pierwsze projekty społeczne. Chcemy, by kreowali własne otoczenie, dlatego razem z nimi tworzymy akcje wolontariatu na rzecz samotnych seniorów czy opuszczonych zwierząt w schroniskach. Identyfikujemy ich silne strony oraz kompetencje i wysyłamy na roczne stypendia językowe, artystyczne i inne. Pokazujemy, że horyzont to tylko umowna linia, którą mogą przesunąć tak daleko jak sięgają ich marzenia. Dlatego nie boimy się łączyć świata dziecka z placówki opiekuńczo – wychowawczej z Białowieży ze światem pracowników i wolontariuszy z międzynarodowych korporacji w Warszawie, chociaż niektórzy mówią nam, że to karkołomny wyczyn.

Zbudowaliśmy społeczność ponad 1000 wolontariuszy, prawie 400 wychowanków mieszkających w 19 placówkach opiekuńczo – wychowawczych z małych miejscowości i terenów wiejskich w Polsce.

Idziemy po swoje! Po dobrą przyszłość dla dzieciaków z placówek opiekuńczo – wychowawczych w Polsce!

  EduPodróże Domy Dziecka Pomoc  Warsztaty  

comment closed