Samotność ma imię – #Akcja Wielkanoc

Samotność ma imię – #Akcja Wielkanoc

Wychowankowie placówek

Gwar, wrzask, bieganie korytarzem, śmiech,  płacz, dramat, kłótnie o nic, głośne rozmowy – to codzienność wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych w Polsce. Nie może być inaczej, jeśli obok znajduje się dodatkowo 14 przyjaciół.  Śniadanie, obiad, kolacja czy obejrzenie filmu wieczorem to zawsze duże wyzwanie logistyczne. Bez koordynacji, współpracy i zrozumienia trudno w takiej gromadce żyć w zgodzie. Kolorowy świat.

Seniorzy

Bliżej lub dalej każdej placówki opiekuńczo – wychowawczej znajduje się mieszkanie/dom, którego rytm wyznaczają wskazówki zegara przywieszonego na ścianie, hejnał mariacki grany o 12:00 przez Polskie Radio czy wieczorny dziennik. Wrzaski i śmiechy ustępują tu szelestowi przerzucanych kartek programu TV lub gotującej się wody na herbatę do przepicia kolejnej porcji leków. Zamiast wesołego przekomarzania i rozmów ciszę wypełniają dialogi z ulubionych seriali czy głos lektora z filmów przyrodniczych. Samotność Seniorów. Świat bez barw.

Datek

W 2018 r. jako jedni z pierwszych w Polsce postanowiliśmy połączyć te dwa światy. Zaangażowaliśmy tych, których na co dzień wspieramy – wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych – do akcji na rzecz Seniorów, tych Seniorów, którzy żyją obok nich, w ich miejscowościach oraz tych z pobliskich miasteczek i wiosek.

Lucy i Mariola

Wspólnie z Wolontariuszami Fundacji przygotowaliśmy #PaczkiDlaSeniorów. Pomogły nam w tym dwie animowane postaci Lucy i Mariola, które okazały się prawdziwym gwiazdami naszych social mediów. To one przyciągały Wolontariuszy do akcji swoimi komicznymi i sarkastycznymi dialogami. Tylko nasi Fani mogą zrozumieć, dlaczego akcję charytatywną nazwaliśmy #AkcjaWielkanoc – Nie Bądź Jak Mariola. I tak świat domów dziecka oraz social mediów zapukał do drzwi samotnych i ubogich Seniorów.

Pukamy do drzwi

Nasi wychowankowie w różnych miejscach w Polsce mieli za zadanie przygotować listę potrzebujących Seniorów. Następnie zweryfikowali ją pracownicy lokalnych Ośrodków Pomocy Społecznej. W oczekiwaniu na dary rzeczowe, które zbieraliśmy w różnych miejscach, młodzież przygotowała własnoręczne życzenia Wielkanocne dla Seniorów. Po dostarczeniu darów, przepakowali je w specjalne #PaczkaDlaSeniora, w których znajdowała się sucha żywność, chemia, kosmetyki oraz wielkanocny prezent. Tak przygotowani wsiadaliśmy w samochód na spotkanie z Seniorami. Pukamy do drzwi.

Stół

W każdym domu/mieszkaniu, w którym byliśmy centralne miejsce zajmował wielki stół. Na nim lekarstwa, kubeczki, program tv. I prośba byśmy i my siedli chociaż na chwilę. Gromadka dzieci siedzi przy stole. Po drugiej stronie radosna twarz człowieka, który od dawna nie widział tylu młodych ludzi w swoim domu. My rozglądamy się dookoła. Nie sądziliśmy, że w Polsce jest jeszcze taka bieda. Daleko od centrów dużych miast, gdzieś na obrzeżach małych miejscowości i wiosek. Tam gdzie nikt już nie przechodzi za drewniany płot, tam gdzie zaczyna się samotność.

 

#PaczkaDlaSeniora

Codzienną monotonie przełamuje #PaczkaWielkanocna, w środku której są produkty, które wystarczą na miesiąc lub dłużej. Kolorowe, duże, małe, a w tle nieśmiały uśmiech dzieci składających życzenia. Zaraz po nich wdzięczność, podziękowania i czasem łzy wzruszenia, „że ktoś pomyślał”, „że wam się chciało”, „tu już nikt nie zagląda”, „syn wyjechał do Anglii, czasem zadzwoni”.

Dzieci z placówek opiekuńczo – wychowawczych dla samotnych i ubogich Seniorów.

Krótkie rozmowy

Dziś wszystko powinno zamykać się w 300 znakach. Inaczej „tłit” nie zaćwierka. W trakcie rozwożenia paczek, pytamy dzieciaków „co wynosisz z tego spotkania?”. Refleksje i przemyślenia, do jakich dochodzą nasi młodzi wolontariusze, przyzwyczajeni do tego, że to im się pomaga, pokazują, że warto robić tę akcję. Po każdym spotkaniu coś w nas zostaje.  W Seniorach – pamięć, wspomnienie i chęć kolejnego spotkania. Przez cały rok dopytują „czy w tym roku młodzież też do mnie przyjedzie?”. I pani Zosia, która ma już 99 lat czeka na nas. Obiecaliśmy jej tort.

 

Dołącz do zbiórki na rzecz ubogich i samotnych Seniorów w Polsce. Kliknij TU!

 

Dane do przelewu tradycyjnego:

Fundacja Dobrych Inicjatyw
nr konta: 65 1600 1462 1026 0711 7000 0001
Tytuł przelewu: AkcjaWielkanoc

 

#AkcjaWielkanoc została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka.

comment closed